02 Ekim 2015

Açık Öğretim Lisesi en kısa süre içerisinde nasıl mezun olurum?

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Açık Öğretim Lisesi`ni en erken bitirmenin yolu!

Merhaba arkadaşlar bir çok açık öğretim lisesi öğrencilerinin hep hayal ettikleri şudur. “Açık Öğretim Lisesi`ni en erken nasıl bitiririm? ne yapmalıyım?”
Evet bizde bu düşüncelerinizin cevaplarını vermek için bu makalemizi hazırlıyoruz;

Bu ele alacağımız makale tamamen kendi bilgilerimiz doğrultusunda yazılmış olup içerisinde örnek olarak göstereceğimiz Öğrenci, dönem, kredi bilgileri bir öğrencinin ilk defa kayıt tarihinden itibaren başlamaktadır. Lütfen dikkatlice okuyunuz.

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerimizden Salih ŞENCAN orta okulu 2014 – 2015 eğitim yılını tamamlamış olup lise eğitimiörgün eğitim görmek istememektedir. Bu doğrultuda Salih arkadaşımızın mecburi eğitim sistemi dolayısı ile lise eğitimi görmesi gerekmektedir. Salih kendince Açık Öğretim Lisesi`ne 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında 2 Eylül – 2 Ekim 2015 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi`ne kayıt yaptırmıştır. Salih Şencan kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci paneline girdiğinde tüm kredi bilgileri dönem bilgileri 0 göstermektedir.

Lise-Diploması

Ders seçme işlemlerini halk eğitim merkezi öğretmenleri yardımı ile Açık Öğretim Lisesi 1. dönem sınavları için yapmıştır. Açık Öğretim Lisesi sınavları için en fazla 35 kredilik ders seçimi yapılmaktadır… 1 Dersten başarılı olmak için 20 sorudan en az 9 tanesini doğru yapılması gerektiğini bilinmektedir…

Salih ŞENCAN 2 -3 Ocak 2015 tarihinde yapılacak olan sınav için sınav giriş belgesini öğrenci panelinden 21 aralık 2015 tarihinde yazıcı ile çıktısını alır.

Ve sınav günü 2-3 Ocak 2015 tarihlerinde 3 oturum olarak belirlenen sınava giren Salih ŞENCAN 25 Ocak 2016 tarihinde sınav sonuçlarına baktığında 35 kredi almış öğrenir.

Salih ŞENCAN Açık Öğretim Lisesi 1. dönemi tam başarı ile geçmiştir ve bir daha ki dönem için kayıt yenileme işlemini beklemektedir. Derslerde başarısını anlatan Salih Şencan www.e-sinav.gen.tr www.onlinesorucoz.net www.acikogretimlisesi.gen.tr ve www.onlinesinav.gen.tr sitelerinden online sorular çözüp, açık öğretim lisesi için keçeli kalem yayın evlerinin hazırlamış olduğu son 3 yılın çıkmış sınav sorularını barındıran kitabı alarak derslerde başarısını sağlamıştır.

Unutmayalım Salih ŞENCAN`ın 1. dönemden 35 kredisi var bunları ileri zamanla toplayarak gideceğiz Salih Şencan`ı en kısa zamanda mezun edeceğiz.

2. Dönem kayıt yenileme işlemini 25 Ocak – 5 Subat 2016 tarihleri arasında gerçekleştiren Salih ŞENCAN ders seçimini kendisinin yapabileceğine karar verip 35 kredilik ders seçimi yapıyor. Seçmiş olduğu dersler halk eğitim merkezinde ki öğrenmenin tavsiyesi üzerine ortak dersleri seçmektedir.

2. Dönem için Salih ŞENCAN şu dersleri seçmiştir ; (Not : Seçilmiş ders kredileri tamamen kendimizce verilmiştir öğrenci panelinde hangi dersin kaç kredi verdiği belirtilmiştir.)

Dil ve Anlatım 2 Kredisi = 2
Türk Edebiyatı 2 Kredisi = 3
Din Kültür ve Ahlak Bilgisi 2 Kredisi = 1
Coğrafya 2 Kredisi = 1
Tarih 2 Kredisi = 2
Matematik 2 Kredisi = 4
Yabancı Dil 2 Kredisi = 4
Felsefe 2 Kredisi = 2
Fizik 2 Kredisi = 4
Kimya 2 Kredisi = 4
T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2 Kredisi = 2
SAĞLIK BİLGİSİ 2 Kredisi = 2
BİYOLOJİ 2 Kredisi = 3
TRAFİK VE İLK YARDIM 2 Kredisi = 1

Bu doğrultuda ortak derslerin vermiş olduğu toplam kredi : 35 olmuştur. Ders seçimini doğru şekilde yapılmıştır. 19 – 20 Mart 2016 tarihinde sınava girip sınav sonucunda Dil ve Anlatım 2 dersi ile Türk edebiyatı 2 derslerinden başarısız olan Salih ŞENCAN diğer dersleri vermiştir. Yani Salih Şencan 2. dönem sınavında toplam 30 kredi almıştır. 2 Dönem sınavından sonra 2 dönem okumuş 65 krediye sahip olmuştur.

Halk eğitim merkezinden bilgi alamaya gidip Nasıl mezun olacağını soran Salih ŞENCAN şu şekilde bir cevap alır…

Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak için bir öğrencinin toplam kredisinin 192 olması ve toplam dönemin en az 8 olması gerektiğini, zorunlu dersini vermiş olması veya muaf olması, ayrıca “Dil ve Anlatım” dersini kesinlikle vermesi gerektiğini söylemiştir. Zorunlu dersin ise açılımı ise Ortak Derslerden herhangi birinden başarısız olduğu bu dersi vermesi gerektiği anlamındadır veya bu dersten 3 defa sınava girip başarısız olup muaf olmaktır.
2. Dönem sınavında “Dil ve Anlatım 2” dersinden başarısız olduğunu biliyor bu dersi vermesi gerekir Türk Edebiyatı 2 dersinide vermesi gerektiğini veya muaf olması gerektiğini anlıyor.
Ve Salih ŞENCAN 2015 – 2016 eğitim yılında son sınav yani 3. dönem sınavına da kayıt yenileme işlemlerini yapıp ders seçimini gerçekleştiriyor. Ders seçiminde 2. dönemde verememiş olduğu Dil ve Anlatım 2 dersi ile Türk Edebiyatı 2 dersinide seçmiştir. Seçmiş olduğu dersler şöyledir.

Dil ve Anlatım 2 Kredisi = 2
Türk Edebiyatı 2 Kredisi = 3
Din Kültür ve Ahlak Bilgisi 3 Kredisi = 1
Coğrafya 3 Kredisi = 1
Tarih 3 Kredisi = 2
Matematik 3 Kredisi = 4
Yabancı Dil 3 Kredisi = 4
Fizik 3 Kredisi = 4
Kimya 3 Kredisi = 4
BİYOLOJİ 3 Kredisi = 3

(Altta vermiş olduğum derslerin 3. dönemleri olmadı için bu derslerin yerine ortak ders veya seçmeli ders seçebilirsiniz.)

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
SAĞLIK BİLGİSİ
TRAFİK VE İLK YARDIM
FELSEFE

Biz bu derslerin yerine ;
Dil ve Anlatım 3 kredisi 2
Seçmeli Dil ve Anlatım 3 Kredisi 2
Seçmeli Felsefe 2 Kredisi 1

3. dönem sınav sonuçlarında 35 kredilik ders seçiminde Dil ve Anlatım 2 Dersini vermiş yalnız Türk Edebiyatı 2 dersinden yine başarısız olmuştur. Bu durumda Salih ŞENCAN 3 dönemde 32 kredi alarak toplam dönemini 3 e çıkarmış, toplam kredisini ise 97 yapmıştır.

Ve 2015 – 2016 Eğitim Öğretim yılı 3 dönem sınavı ile sona ermiştir. 2016 – 2017 eğitim yılında kayıt yenilemeyi yapan Salih eğitim yılına ait yine dersleri seçmiştir. Seçmiş olduğu dersler yine okumuş olduğu döneme ait olan derslerdir. Fakat bu dönemde geçen dönemde de başarısız olduğu Türk Edebiyatı 2 dersini seçmiştir.

Sınava girip sınav sonuçları ile yine Türk Edebiyatı 2 dersinden başarısız olduğunu görmüş ama Türk Edebiyatı 2 dersinden muaf olmuştur artık bu dersi vermesi gerekmez kendi gelecek dönemlerde o dersi tekrar seçebilir veya seçmeyebilir. Sınav sonucunda yine 32 kredi kapmıştır. Ama toplam döneminin 4 olup toplam kredinin de 129 kredisi olmuştur.

2016 – 2017 yılında yıla ait 2. dönem kayıt yenileme işlemini gerçekleştiren Salih ŞENCAN kendisininde 5. dönem kayıt yaptırmıştır. 2. Dönem sınavında da derslerini seçmiş ve sınava girmiştir. Dedik ya Salih ŞENCAN başarı için sitelerden test çözüyor elinde son 3 yıla ait sınav soru kitapçı ile çalışıyor. Salih ŞENCAN bu dönemide başarı ile geçip toplam dönemini 5 e çıkarmış kredisini ise 35 kredi alarak 164 kredi yapmıştır.

5. Dönemde Salih ŞENCAN halk eğitim merkezine giderek kendisinin YGS (Üniversite) sınavına girip giremeyeceğini sormuştur. Bu soru karşısında öğretmen arkadaş şöyle demiştir.

– “Salih senin şuan toplam dönemin 5 ve önünde 2016 – 2017 yılına ait sadece 1 sınav var yani 3. dönem sınavı bu sınava girsen başarılı olsan en yüksek krediyi (en yüksek kredi 35) alsan senin kredin 199 yapar evet mezuniyet kredisi için yeterli fakat mezun olabilmenin şartları arasında en az 8 dönem okumanız gerektiğini bilmelisiniz.
– Senin 7. dönem sınavın 2017 – 2018 eğitim yılda ocak ayında yapılan 1. dönem sınavıdır. Bu sınav ile senin dönemin 7 oluyor YGS (üniversite) sınavı için sanırım kayıt tarihleri nisan ayında yapılıyor o yüzden senin 8. dönem de de başarılı olma ihtimalin yüksek 8. dönem sınavı ise mayıs ayında oluyor ve bu durumda sen mezun oluyor olacaksın fakat bunu birde başka yönden karşısı var eğer ki 8. dönem de 8 döneme ait olan ortak dersin birini veremezsen 8 dönem de mazun olamazsın bu konu hakkında dikkat et. Ayrıca bununda çaresi var ama Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce bildirilmesi gerekir. Diyelim ki 8. Dönem de Yabancı Dil 8 (İngilizce 8) dersinden başarısız oldun bu durumda daha önce anlattığım gibi ortak dersten başarısız olduğun için mezun olmazsın zorunlu dersin olarak İngilizce 8 dersini vermen gerek veya muaf olman gerek 8. dönem sınavı mayıs aylarında yapılıyor. İngilizce 8 dersinden 8. dönem de başarısız oldun fakat daha 2017 – 2018 yılına ait olan 3. dönem sınavı duruyor bu 3. dönem sınavında ya bu dersi verirsin yada başarısız olur mezun olamazsın ama 2017 – 2018 yılında Açık Öğretim Lisesi müdürlüğü ek sınav yapabilir ek sınav yapılır ve sen İngilizce 8 dersinden başarılı olursan veya da başarısız olursan muaf olur ve mezun olmuş olur diblomanı alırsın”

Der…

Salih hocanın vermiş olduğu bilgi ile üniversite

Salih ŞENCAN artık dönem tamamlayıp biran önce lise diblomasını eline almak istiyor.

Böylece Salih artık diğer sınavlar içinde kayıt yenileyip sınava girmektedir. 6 dönemde de yüksek kredi almış 7. dönemde de yüksek kredi almış

Salih ŞENCAN ın toplam dönemi 7 olup kredisinin ise 234 kredi olmuştur. 2017 – 2018 yılı 2. dönem sınavına giren yani kendisinin de 8. dönem sınavına girerken bu sınavda İngilizce 8 dersinden başarısız olur bu durum halk eğitim merkezinde hocanın anlattığı olayla aynısı başına geliyor. Diğer derslerden başarılı olsa da vermesi gereken veya muaf olması gereken bir dersi bulunuyor.

Bu durumda Salih 9 dönem sınavı için kayıt yenileyip İnlizce 8 i de seçmiş ve 2017 – 2018 eğitim yılının son dönem sınavı olan 3. dönem sınavı kendinin de 9. dönem sınavına girimiş sınav sonucunda ise tekrardan İngilizce 8 den kaldığını görüyor.

Artık Salih ŞENCAN diblomasını bu yıl alamadığı gibi YGS (Üniversite) sınavı ile kazanmış olduğunu biliyor.

Açık Öğretim Lisesi müdürlüğünün ek sınav için öğrencilerine bildiriyor. Salih ŞENCAN bu yapılacak olan ek sınav ile bu kendi başına bela olan İngilizce 8 dersinden başarısız olsada muaf olacağını ve bu durumda ise kendisinin mezun olacağına %100 emin oluyor.

Ek sınav için kayıt yenileyen Salih ŞENCAN artık ek sınav sonuçları ile mezun oldu bakın yazımız uzun oldu ama okumak bu kadar uzun değil normal bir lise 4 yılda biterken Açık Öğretim Lisesinde en erken 2.5 yılda bitirebilirsiniz….

Başarılar dilerim… Ben üşenmeden yazdım sen paylaşmayı mı çok görüyorsun? Lütfen bu yazıyı paylaşırsanız sevinirim.

Facebook'ta Paylaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. omer dedi ki:

  Hocam selamun aleykum yazıyı beğendim.
  Fakat açıköğretim derslerine nasıl çalışabiliriz .ne biliyim eğitim videoları acikogretimin bilirseniz link atın.sonra.ders çalışma programını nasıl ayarlarim yardımcı olun ben çalışkan biriyim.ama eğitim lazım yanı demek istediğim öğretmen gibi birileri ders anlattığında anlamadığım konu yoktur.tesekkurler

  1. Salih dedi ki:

   Ömer bey öncelikle makalemizde belirttigim gibi geçmiş dönem sınav sorularına çalışarak başarılı olursunuz. Çünkü Açık Öğretim Lisesi sınavlarında genelde aynı sorular çıkmaktadır.

   http://www.e-sinav.gen.tr ve http://www.onlinesinav.gen.tr sitelerimizden geçmiş dönem sınav sorularını çözebilirsiniz

  2. Selma Köksalar dedi ki:

   Hocam iyi akşamlar ben 56 yaşında lise 1 den terk bir bayanım lise bitirmek istiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 2. büşra dedi ki:

  Hocam ders calisma programı nasıl ayarlayabilirim kendime lütfen yardımcı olurmusunz

  1. İslam Ergin dedi ki:

   Merhaba büşra öncelikle liseyi bitirmek için azim gerekiyor bende bu yollardan geçtim size tavsiyem bu sitenin online testini çöz ve sınavına gir başarılı olacaksın.

 3. Ekrem dedi ki:

  Hocam 127 kredim var ygs üniversite sınavına girsem olurmu yaza kadarda inşalah krediyi tamamlarım

 4. Burcu dedi ki:

  Açıköğretim lise okuyorum ama örgün eğitime geçiş yapmak istiyorum ne yapmalıyım?

 5. bacı dedi ki:

  Hocam benim 8. Dönemim 115 kredim var 77 kredim kaldı bir öneriniz varmı

 6. Meltem dedi ki:

  Merhaba 41 yasinda ev hanimiyim evde kendi çabalarıyla çalışıyorum 5 çıkmış soru kitabında aldım bütün testleri cozuyom zaten o sorulardan çıktığına rastlamadım ama olmuyor benim 5 sınava girişim 70 kredim var yapamadığı dersler var kredi birikmiyo ne yapabilirim önce muaflar mi gitmeli yoksa yaptığımız derslermi ben ocak sınavı için İng 123456 hepsini seçtim muaf olmak için verdim tabi 3 kere girilecek ya bu zaman kaybı degilmi bir kere her dersten girişlere muaf olunsa benim bitmeyecek bu gidişle bu diplomayı almak lazım yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım tesekkurler

 7. tolga dedi ki:

  açıköğretim kitaplarındaki rakamlar ne anlama geliyo mezun olduktan sonra üniversiteye gidebiliyomuyuz

 8. Ceyda dedi ki:

  Hocam ben lise ikiden terkim ve bu yıl dışardan kayıt oldum ve benim kredim 98 di ve ilk sınavıma girdim 1. Dönem kredim 119 a çıktı neden dönemim yüksek olmuyor çünkü ben iki sene normal okulda okudum

 9. yusra dedi ki:

  Acikogretim son sinifim ygsye girmk istyorum kac puan almama grekiyo

 10. Kübra dedi ki:

  Kayıt yaparken bilgi verilmediği için düz lise olarak kayıt yaptım benim istedigim ise mesleki bir bölümdü 2 de geçiş yapabir miyim yine açıktan ve bu dönemimi uzatir mı ? Yada gidip düzelte bilir miyim ? Kredi mi nasıl etkiler ?

 11. Feyza dedi ki:

  Hocam ben lise 3 ün ikinci donemi açık öğretim lisesine geçtim. Kredim şuan 116. Sinavlaardan kaç puan alirsam kredim tamamlanır ve bu yıl liseyi bitirebilirim?

 12. Rukiyye dedi ki:

  Şu an acıköğretim düz lisede okyrm 91 kredim var fakat bu sene sonunda imamhatip e geçmek istiyorum. Kaç dönem gidince imamhatipten mezun olabilirim?yada kaç kredi yaptıktan sonra mezun olunyr?

 13. burcu dedi ki:

  Hocam ben ilk kayit olduğum siralar yasimdan dolayı 3 donem sinavlarina giremiyordum ve bir defa tek girdim üçüncü dönem sinavina ama acikogretimden 4 yil oluyor okuyorum 70 kredim var şuan Normal calistigim dan dolayı derslere fazla vakit ayiramiyorum ama sizce 4 yıli geçmiş olsa dahi yinede mevzun olabilir miyim..

 14. sude dedi ki:

  Ben açık lise mezunuyum okul öncesi öğretmenliği istiyorum 4 yıl okuyup okulu bitirdiğimde cv de açık lise mezunu olduğum yazması beni iş bulmam konusunda engeller mi?

 15. ozlem dedi ki:

  İyi Çalışmalar Hocam,

  Benim kızım bu dönem ortaokulu bitirdi.
  soru 1: Öğrenci düşük ihtimalle fen yada kesin anadolu öğretmen lisesine gidecek aynı anda açıköğretimi de okuma şansı var mı?
  Soru 2: Varsa 1 yılda 2 dönem 70 kredi alma şansı var 3 yılda biter 1 yıl cebimizde kalır. 1 yıl önce üniversiteye göndermek için. yaşı 14 linkte okudum.8 dönem beklemek zorundaymış. o zaman 4 yıl yapar….1 yıl önce bitsin diye..

  lise 2 de dershane gider..sınav sonucu iyiyse örgünü bıraksın diye düşünüyorum.

 16. nuran küçük dedi ki:

  merhaba ,
  ben liseye yine kayıt yapmaktayım .
  ben meslek lisesine yazılmayı istiyorum bölüm olarak muhasebe bölümünü seçicem
  bu bölümü okumuş yada okumakta olan arkadaşlardan yardım bekliyorum .arkadaşlar ben bu konuda araştırdım bıraz ama yrterlı bır bılgı paylsşımı bulmadım

 17. yasemin dedi ki:

  İyi çalışmalar Hocam
  acık lisede girmiş olduğumuz sınavdan kaç puan kazanırsak geçeriz o dersten
  Kolay gelsin

 18. ebru coşkun dedi ki:

  Ben açıköğretimde okuyorum ortak-seçmeli =71 alan kredi=25 Toplam kredi=96 aol de okuduğu dönem=5 toplam dönemi=9 bu sene mezun olabılırmıyım acaba 1 sene daha mı gıdıcem okula yüz yüze ders görmeye

 19. ebru coşkun dedi ki:

  Başarılı derslerin toplam kredisi=19 bu kredi sayılıyor mu acaba

YORUM YAZ
Haberler